
Za televíziu sa protestovalo aj na Slovensku. Bolo to v auguste 1998, keď kočnerovci obsadili Markízu. Jej vtedajší riaditeľ Pavol Rusko dnes hovorí, že jediným spoločným bodom so situáciou v ČT je boj dvoch skupín o ovládnutie obrazovky. ARCHÍVNE FOTO SME – MAREK VELČEK
BRATISLAVA – Slovenská televízia na situáciu vo verejnoprávnej Českej televízii zareagovala včera krátkym vyjadrením svojho ústredného riaditeľa. Funkcionári rôznych slovenských inštitúcií, ktoré sa zaoberajú dianím v médiách, boli zhovorčivejší, ich sympatie sú skôr na strane protestujúcich zamestnancov, ako nového vedenia ČT a Rady ČT. Predpokladajú, že problém budú musieť riešiť českí politici.
Ústredný riaditeľ STV Milan Materák zhrnul svoj postoj do jednej vety. Verí, že sa situácia v ČT čoskoro upokojí a televízia bude môcť aj naďalej plniť svoje poslanie. „Nič iné nechcem povedať,“ povedal pre SME. Situáciu v Čechách nepozná, a preto neodpovedal ani na otázku, či je možné vymeniť dvadsiatich redaktorov spravodajstva. Nová šéfka spravodajstva ČT Jana Bobošíková v utorok rozdala práve toľko výpovedí.
Viera Krupová, poverená vedením redakcie spravodajstva v STV, sa odvolala na stanovisko vydané komunikačným centrom a svoj názor neprezradila. Zdroj blízky vedeniu Slovenskej televízie však predpokladá, že takú masívnu výmenu v redakcii spravodajstva nie je možné urobiť a že zamestnanci budú nakoniec úspešní.
Spolumajiteľ súkromnej TV Markíza Pavol Rusko pre TASR povedal, že súčasnú situáciu okolo ČT a udalosti, ktoré sa odohrávali v Markíze pred parlamentnými voľbami v roku 1998, považuje len za minimálne podobné. Jediným spoločným bodom je podľa Ruska boj dvoch skupín o ovládnutie obrazovky.
Rada radu nepodržala
Podľa Miloša Mistríka z Rady STV by orgány ČT mali brať do úvahy aj názory verejnosti a občanov. „Nezanedbateľné musí byť pre Radu ČT aj stanovisko samotných pracovníkov televízie, ktoré sa nesmie prehliadať ani bagatelizovať,“ napísal Mistrík pre TASR.
Podpredseda Rady STV Ivan Podstupka tvrdí: „Aj keď zamestnanci konajú do istej miery protiprávne, zrejme vedia, prečo k takémuto riskantnému kroku siahli. V istom zmysle sa prikláňam k zamestnancom.“ Prípad by podľa neho mal byť inšpiráciou pre to, aby sa pri voľbe riaditeľa zohľadňovali aj ich hlasy.
„Česká televízia je rovnako zložitý problém ako slovenská, aj keď na povrchu sa zdalo, že to tak nie je,“ povedal podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Ján Budaj. Zmena zákona, ktorá preniesla voľbu ústredného riaditeľa na Radu ČT, podľa neho nepriniesla prospech. „Česká skúsenosť potvrdzuje, že prenikanie straníckych záujmov do televízie je neprijateľné.“ Aj podľa neho sa problém bude riešiť politicky, ako sa s ním české politické strany vyrovnajú, nechce tipovať.
U nás ústredného riaditeľa STV volí parlament.
Licenčná rada problém nevyrieši
„Ani česká, ani slovenská licenčná rada takéto prípady nerieši. Na to sú rady STV a ČT,“ povedal člen Rady NR SR pre vysielanie a retransmisiu Ernest Valko. Česká licenčná rada má dnes rozhodnúť o tom, ktoré vysielanie ČT je pirátske, ale to je podľa Valka len následok stavu, ktorý v televízii nastal. „Prioritou bolo vymenovanie nového riaditeľa a tak ďalej.“ Licenčná rada môže ČT uložiť pokutu, ale to by podľa Valka nič nevyriešilo. (fw)